niedziela, 24 września 2023

Scenariusze - Inkluzja w edukacji województwa opolskiego

 Uczestnicy szkolenia realizowanego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2023 roku pn. „Opolska pozytywna edukacja” skierowanego do organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów wskazanych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wypracowali 4 scenariusze zajęć/lekcji
z wykorzystaniem metody "design thinking" aby rozwijać kompetencje transwersalne.


1. Scenariusz z wychowania przedszkolnego - grupa 3-latki

1

Temat zajęć

Jak powstaje motyl?

2

Godzin dydaktycznych

15 minut

3

Przedmiot zajęć/klasa

Zajęcia w grupie 3 latków

4

Cele ogólne

Dziecko pozna cykl rozwoju motyla oparty na zjawisku przemiany – metamorfozy

5

Cele szczegółowe

 

Dziecko

- rozwinie wyobraźnię podczas analogii interpersonalnej;

– jest kreatywne i twórcze;

– rozwija ekspresję ruchową – ma świadomość możliwości własnego ciała;

– wykorzysta własne doświadczenia, wiadomości
i obserwacje;

– potrafi skoncentrować uwagę na utworze literackim;

– doskonali sprawność manualną podczas działalności plastycznej;

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Kartki A4, farby/tempery, chusteczki/ręczniki papierowe do wycierania dłoni

9

Przebieg zajęć

1.      Nauczyciel przy pomocy rysunków, pacynek przedstawia bajkę z wykorzystaniem przygotowanych rysunków:

„Dawno, dawno temu była sobie gąsienica, która spotkała dobrego duszka i postanowili razem pomalować świat. I tak pomalowali kwiaty, kamienie, zwierzęta. W pewnym momencie gąsienica spotkała ptaka
i opowiedziała mu o swoim marzeniu – posiadaniu pięknych, kolorowych skrzydeł
i umiejętności fruwania. Ptak obiecał pomóc
i zaniósł ją na magiczne drzewo.

Gąsienica poznała tam jaszczurkę
i powiedziała, że drzewo nie jest magiczne
a ptak nie jest przyjacielem- chce ją po prostu zjeść.

Jaszczurka zdradziła gąsienicy tajemnicę jak przechytrzyć ptaka i wezwała na pomoc pająka, który owinął kokon wokół gąsienicy
z liści i patyczków. P pewnym czasie dokonała się magiczna przemiana, z gąsienicy powstał piękny, kolorowy motyl.

2.      Następnie dzieci z wykorzystaniem kartek, 
i farbek odbijają pomalowaną dłoń na kartce tworząc motyla. Pomocny może okazać się film https://www.youtube.com/watch?v=qkblsv9y3Dk

10

Propozycja ewaluacji

Brak

Podczas pracy nad wypracowaniem scenariusza w grupie powstały następujące rysunki, które służyły do opowiadania bajki:









2. Scenariusz z edukacji wczesnoszkolnej - klasa 1

1

Temat zajęć

Jesteśmy inspiracją dla siebie

2

Godzin dydaktycznych

2

3

Przedmiot zajęć/klasa

Edukacja wczesnoszkolna, klasa 1

4

Cele ogólne

Uczniowie odkrywają swoje mocne strony na podstawie bajki o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda

5

Cele szczegółowe

 


- Uczeń wybiera postać z bajki, która mu najbardziej się podoba

- Uczeń odnajduje podobieństwa między postacią i sobą

- Uczeń potrafi uzasadnić dlaczego wybrał daną postać

- Uczeń potrafi zaprezentować postać wykorzystując ulubioną technikę (plastyczną, muzyczną, ruchu, literacką itd)

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Arkusze dużego papieru, farby, kredki, klej, kolorowy papier, nożyczki

9

Przebieg zajęć

1.      Wysłuchanie bajki – nauczyciel prezentuje bajkę w formie np. Teatrzyku Kamishibai albo prezentuje nagranie bajki (https://www.youtube.com/watch?v=3ZBuPYtuKoY)

2.      Analiza bajki i wybór postaci przez każdego ucznia

3.      Każdy uczeń korzystając z dostępnych materiałów dydaktycznych przygotowuje prezentację swojej postaci i uzasadnienie dlaczego właśnie tę postać wybrał, dlaczego podoba mu się świat tej postaci

4.      Prezentacja wykonanego zadania przez każdego ucznia

10

Propozycja ewaluacji

Ewaluacją będzie wywieszenie przygotowanych prac



3. Scenariusz zajęć z kółka teatralnego przeznaczony dla uczniów klas 5-8


1

Temat zajęć

Przygotowanie inscenizacji bajki „Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda”

2

Godzin dydaktycznych

3

3

Przedmiot zajęć/klasa

Kółko  teatralne, chętni uczniowie z klas 5-8 szkoły podstawowej

4

Cele ogólne

Przygotowujemy inscenizację bajki na podstawie tekstu

5

Cele szczegółowe

 

Uczeń potrafi przygotować inscenizację bajki wykorzystując metodę Design Thinking- określić potrzeby odbiorców, podzielić zadania, opracować propozycje i wybrać najlepszą

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Patyczki, kartki, kredki, frby, nożyczki, klej, telefon/laptop, głośniki

9

Przebieg zajęć

1.      Zapoznanie uczniów z tekstem bajki.

2.      Określenie odbiorców bajki, dla kogo będzie przygotowane przedstawienie

3.      Podzielenie na 4 grupy z wykorzystaniem classroomscreen, przydzielenie wyzwań (zadań) dla każdej grupy. ( przykładowe zdjęcie podziału na grupy)

4.      Wyzwania:

Grupa 1.- wykonanie poszczególnych postaci według potrzeb odbiorców

Grupa 2.- przygotowanie scenografii dopasowanej do miejsca i odbiorców wcześniej ustalonych

Grupa 3.- opracowanie dialogów na podstawie tekstu bajki dostosowanego do odbiorców przedstawienia

Grupa 4. – przygotowanie oprawy muzycznej przedstawienia dostosowanej do odbiorców
i miejsca.

 

5.      Testowanie i wybór najlepszych pomysłów

6.      Prezentacja wykonanych zadań i pierwsza próba  przedstawienia.

10

Propozycja ewaluacji

Wykorzystanie classroomscreen (https://classroomscreen.com/)   i ankiety. Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i klikają albo w odpowiedni emotikon pokazujący w jaki sposób podobały się zajęcia. (Przykładowy sondaż)




4. Scenariusz STEAM - edukacja wczesnoszkolna połączenie edukacji przyrodniczej, polonistycznej, plastyki, muzyki


1

Temat zajęć

„Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda”  jako przykład etapów rozwoju motyla i aborygeńskiej sztuki

2

Godzin dydaktycznych

2

3

Przedmiot zajęć/klasa

Edukacja wczesnoszkolna

4

Cele ogólne

- rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie
 i logicznego kojarzenia faktów,

- wdrażanie innowacyjnych form rysunkowych

- Plastyczna wizualizacja przeobrażeń

5

Cele szczegółowe

 

Uczeń

- czyta opowiadanie i zadaje pytania do tekstu

- wymienia etapy rozwoju motyla

- słucha muzyki Aborygenów

- ogląda sztukę Aborygenów

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Photon, patyczki ,farbki, teatrzyk Kamishibai

9

Przebieg zajęć

1.      Prezentacja na monitorze interaktywnym bajki

2.      Uczniowie formułują pytania kluczowe, cele lekcji.

3.      Podział uczniów na grupy przy użyciu robota Photon

 


4.      Przydział określonych zadań poszczególnym grupom, każda
z nich otrzymuje fragment bajki dotyczącej etapu rozwoju motyla:

 Lider – czyta tekst

Malarze- wykonują ilustracje techniką kropek

Narrator- prezentuje wykonane zadanie

Strażnik czasu – pilnuje aby zadanie zostało wykonane na czas. Podczas pracy uczniowie słuchają muzyki Aborygenów

https://www.youtube.com/watch?v=ex7yNsaIT8s

5.      Prezentacja cyklu rozwoju motyla z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai i przygotowanych ilustracji

10

Propozycja ewaluacji

Wykorzystanie classroomscreen (https://classroomscreen.com/)   i ankiety. Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i klikają albo w odpowiedni emotikon pokazujący w jaki sposób podobały się zajęcia. (Przykładowy sondaż)


W tej grupie przygotowano również przykładowe ilustracje (metoda kropek) do wykorzystania podczas prezentacji w wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Drugi dzień szkolenia

 W drugim dniu Dyrektorzy Szkół Stowarzyszeniowych od rana mierzyli się z możliwościami sztucznej inteligencji. Poznawali możliwości AI oraz...