niedziela, 24 września 2023

Materiały ze szkolenia do wykorzystania

 Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, które były wykorzystywane podczas szkolenia.

bit.ly/transwersalne

W tym pakiecie do pobrania znajdują się prezentacja dotycząca kompetencji transwersalnych, zagadka Einsteina z rozwiązaniem, ankieta dotycząca kompetencji miękkich, informacje o projekcie IBE dotyczącym kompetencji transwersalnych

bit.ly/transwersalne2

W tym pakiecie do pobrania znajdują się prezentacja dotycząca metody Design Thinking, przykładowe karty pracy do wykorzystania w pracy w/w metodą, filmy/artykuły dotyczące przykładów dobrych praktyk odnośnie stosowania metody Design Thinking


Scenariusze - Inkluzja w edukacji województwa opolskiego

 Uczestnicy szkolenia realizowanego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2023 roku pn. „Opolska pozytywna edukacja” skierowanego do organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów wskazanych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wypracowali 4 scenariusze zajęć/lekcji
z wykorzystaniem metody "design thinking" aby rozwijać kompetencje transwersalne.


1. Scenariusz z wychowania przedszkolnego - grupa 3-latki

1

Temat zajęć

Jak powstaje motyl?

2

Godzin dydaktycznych

15 minut

3

Przedmiot zajęć/klasa

Zajęcia w grupie 3 latków

4

Cele ogólne

Dziecko pozna cykl rozwoju motyla oparty na zjawisku przemiany – metamorfozy

5

Cele szczegółowe

 

Dziecko

- rozwinie wyobraźnię podczas analogii interpersonalnej;

– jest kreatywne i twórcze;

– rozwija ekspresję ruchową – ma świadomość możliwości własnego ciała;

– wykorzysta własne doświadczenia, wiadomości
i obserwacje;

– potrafi skoncentrować uwagę na utworze literackim;

– doskonali sprawność manualną podczas działalności plastycznej;

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Kartki A4, farby/tempery, chusteczki/ręczniki papierowe do wycierania dłoni

9

Przebieg zajęć

1.      Nauczyciel przy pomocy rysunków, pacynek przedstawia bajkę z wykorzystaniem przygotowanych rysunków:

„Dawno, dawno temu była sobie gąsienica, która spotkała dobrego duszka i postanowili razem pomalować świat. I tak pomalowali kwiaty, kamienie, zwierzęta. W pewnym momencie gąsienica spotkała ptaka
i opowiedziała mu o swoim marzeniu – posiadaniu pięknych, kolorowych skrzydeł
i umiejętności fruwania. Ptak obiecał pomóc
i zaniósł ją na magiczne drzewo.

Gąsienica poznała tam jaszczurkę
i powiedziała, że drzewo nie jest magiczne
a ptak nie jest przyjacielem- chce ją po prostu zjeść.

Jaszczurka zdradziła gąsienicy tajemnicę jak przechytrzyć ptaka i wezwała na pomoc pająka, który owinął kokon wokół gąsienicy
z liści i patyczków. P pewnym czasie dokonała się magiczna przemiana, z gąsienicy powstał piękny, kolorowy motyl.

2.      Następnie dzieci z wykorzystaniem kartek, 
i farbek odbijają pomalowaną dłoń na kartce tworząc motyla. Pomocny może okazać się film https://www.youtube.com/watch?v=qkblsv9y3Dk

10

Propozycja ewaluacji

Brak

Podczas pracy nad wypracowaniem scenariusza w grupie powstały następujące rysunki, które służyły do opowiadania bajki:









2. Scenariusz z edukacji wczesnoszkolnej - klasa 1

1

Temat zajęć

Jesteśmy inspiracją dla siebie

2

Godzin dydaktycznych

2

3

Przedmiot zajęć/klasa

Edukacja wczesnoszkolna, klasa 1

4

Cele ogólne

Uczniowie odkrywają swoje mocne strony na podstawie bajki o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda

5

Cele szczegółowe

 


- Uczeń wybiera postać z bajki, która mu najbardziej się podoba

- Uczeń odnajduje podobieństwa między postacią i sobą

- Uczeń potrafi uzasadnić dlaczego wybrał daną postać

- Uczeń potrafi zaprezentować postać wykorzystując ulubioną technikę (plastyczną, muzyczną, ruchu, literacką itd)

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Arkusze dużego papieru, farby, kredki, klej, kolorowy papier, nożyczki

9

Przebieg zajęć

1.      Wysłuchanie bajki – nauczyciel prezentuje bajkę w formie np. Teatrzyku Kamishibai albo prezentuje nagranie bajki (https://www.youtube.com/watch?v=3ZBuPYtuKoY)

2.      Analiza bajki i wybór postaci przez każdego ucznia

3.      Każdy uczeń korzystając z dostępnych materiałów dydaktycznych przygotowuje prezentację swojej postaci i uzasadnienie dlaczego właśnie tę postać wybrał, dlaczego podoba mu się świat tej postaci

4.      Prezentacja wykonanego zadania przez każdego ucznia

10

Propozycja ewaluacji

Ewaluacją będzie wywieszenie przygotowanych prac



3. Scenariusz zajęć z kółka teatralnego przeznaczony dla uczniów klas 5-8


1

Temat zajęć

Przygotowanie inscenizacji bajki „Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda”

2

Godzin dydaktycznych

3

3

Przedmiot zajęć/klasa

Kółko  teatralne, chętni uczniowie z klas 5-8 szkoły podstawowej

4

Cele ogólne

Przygotowujemy inscenizację bajki na podstawie tekstu

5

Cele szczegółowe

 

Uczeń potrafi przygotować inscenizację bajki wykorzystując metodę Design Thinking- określić potrzeby odbiorców, podzielić zadania, opracować propozycje i wybrać najlepszą

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Patyczki, kartki, kredki, frby, nożyczki, klej, telefon/laptop, głośniki

9

Przebieg zajęć

1.      Zapoznanie uczniów z tekstem bajki.

2.      Określenie odbiorców bajki, dla kogo będzie przygotowane przedstawienie

3.      Podzielenie na 4 grupy z wykorzystaniem classroomscreen, przydzielenie wyzwań (zadań) dla każdej grupy. ( przykładowe zdjęcie podziału na grupy)

4.      Wyzwania:

Grupa 1.- wykonanie poszczególnych postaci według potrzeb odbiorców

Grupa 2.- przygotowanie scenografii dopasowanej do miejsca i odbiorców wcześniej ustalonych

Grupa 3.- opracowanie dialogów na podstawie tekstu bajki dostosowanego do odbiorców przedstawienia

Grupa 4. – przygotowanie oprawy muzycznej przedstawienia dostosowanej do odbiorców
i miejsca.

 

5.      Testowanie i wybór najlepszych pomysłów

6.      Prezentacja wykonanych zadań i pierwsza próba  przedstawienia.

10

Propozycja ewaluacji

Wykorzystanie classroomscreen (https://classroomscreen.com/)   i ankiety. Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i klikają albo w odpowiedni emotikon pokazujący w jaki sposób podobały się zajęcia. (Przykładowy sondaż)




4. Scenariusz STEAM - edukacja wczesnoszkolna połączenie edukacji przyrodniczej, polonistycznej, plastyki, muzyki


1

Temat zajęć

„Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda”  jako przykład etapów rozwoju motyla i aborygeńskiej sztuki

2

Godzin dydaktycznych

2

3

Przedmiot zajęć/klasa

Edukacja wczesnoszkolna

4

Cele ogólne

- rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie
 i logicznego kojarzenia faktów,

- wdrażanie innowacyjnych form rysunkowych

- Plastyczna wizualizacja przeobrażeń

5

Cele szczegółowe

 

Uczeń

- czyta opowiadanie i zadaje pytania do tekstu

- wymienia etapy rozwoju motyla

- słucha muzyki Aborygenów

- ogląda sztukę Aborygenów

6

Metody, techniki i formy pracy

Grupowa, indywidualna

7

Materiały dydaktyczne oraz środki

 

Photon, patyczki ,farbki, teatrzyk Kamishibai

9

Przebieg zajęć

1.      Prezentacja na monitorze interaktywnym bajki

2.      Uczniowie formułują pytania kluczowe, cele lekcji.

3.      Podział uczniów na grupy przy użyciu robota Photon

 


4.      Przydział określonych zadań poszczególnym grupom, każda
z nich otrzymuje fragment bajki dotyczącej etapu rozwoju motyla:

 Lider – czyta tekst

Malarze- wykonują ilustracje techniką kropek

Narrator- prezentuje wykonane zadanie

Strażnik czasu – pilnuje aby zadanie zostało wykonane na czas. Podczas pracy uczniowie słuchają muzyki Aborygenów

https://www.youtube.com/watch?v=ex7yNsaIT8s

5.      Prezentacja cyklu rozwoju motyla z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai i przygotowanych ilustracji

10

Propozycja ewaluacji

Wykorzystanie classroomscreen (https://classroomscreen.com/)   i ankiety. Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i klikają albo w odpowiedni emotikon pokazujący w jaki sposób podobały się zajęcia. (Przykładowy sondaż)


W tej grupie przygotowano również przykładowe ilustracje (metoda kropek) do wykorzystania podczas prezentacji w wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai.











sobota, 23 września 2023

Szkolenie - drugi dzień

Sobota 23 września to drugi i ostatni dzień szkolenia realizowanego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2023 roku pn. „Opolska pozytywna edukacja” skierowanego do organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów wskazanych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Tematem przewodnim jest metoda "design thinking" dzięki której możemy skutecznie rozwijać kompetencje transwersalne w tym krytyczne myślenie i kreatywność. 

Po części teoretycznej uczestnicy przystąpili do zadań praktycznych.

P. Wojciech Błaszczyk wykorzystując robota Photon podzielił uczestników na 4 grupy po sześć osób
w każdej. 


Zadaniem - wyzwaniem każdej grupy było przygotowanie scenariusza zajęć/lekcji z wykorzystaniem otrzymanego tekstu bajki. 


Prace w każdej grupie były bardzo intensywne.





Przygotowane zostały następujące scenariusze:
-wychowanie przedszkolne
- kółko teatralne
- edukacja wczesnoszkolna
- STEAM- przyroda z elementami plastyki, geografii, muzyki.

Kolejnym etapem pracy była prezentacja przygotowanego scenariusza. Jedna z grup zdecydowała się na zaprezentowanie bajki z rekwizytami. Był to scenariusz związany z wychowaniem przedszkolnym.



Przygotowane scenariusze są dostępne w poście "Scenariusze - Inkluzja w edukacji województwa opolskiego".



piątek, 22 września 2023

Szkolenie - pierwszy dzień

 Piątkowe popołudnie 22 września rozpoczyna pierwszy dzień szkolenia realizowanego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2023 roku pn. „Opolska pozytywna edukacja” skierowanego do organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów wskazanych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie.
  Dla każdego uczestnika przygotowaliśmy zestaw teczka, notatnik, program i długopis.


Wszyscy uczestnicy w liczbie 24 osób dotarło do Ośrodka Szkoleniowego w Niwkach. 

Szkolenie uroczyście rozpoczęła p. Renata Najwer, która powitała wszystkich uczestników, podziękowała za przyjęcie zaproszenia do udziału w szkoleniu oraz przypomniała, że szkolenie finansowane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego. Następnie przedstawiła program
i prowadzących poszczególne bloki warsztatowe. 


Na początek każdy z uczestników otrzymał ankietę w której należało zaznaczyć poziom wiedzy
i umiejętności w aspekcie umiejętności transwersalnych, krytycznego myślenia, kreatywności. 





Każda sesja warsztatowa składała się z teorii oraz co najważniejsze z ćwiczeń praktycznych.

W pierwszym dniu jedno z ćwiczeń dotyczyło kompetencji transwersalnych. Uczestnicy pracując
w parach poznawali bliżej jedną z kompetencji. Zadaniem każdej pary było ułożenie ramy danej kompetencji biorąc pod uwagę Polska Ramę Kwalifikacji. Uczestnicy korzystali z ogólnodostępnego materiału znajdującego się na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych dotyczący kompetencji transwersalnych https://www.transvalproject.eu/pl/downloads/




Kolejnym zadaniem praktycznym było rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, krytycznego myślenia, kreatywności i nieszablonowego podejścia do problemu. Uczestnicy zostali podzieleni
a dwie grupy i ich zadaniem było rozwiązanie zagadki Einsteina. Prowadzący przygotowali zadanie
w taki sposób aby żadna z dwóch grup nie była w stanie samodzielnie ułożyć zagadki. Dopiero wspólna praca dwóch grup gwarantowała sukces. Udało się jednak nie było to łatwe i zanim uczestnicy doszli
do tego wniosku trochę czasu minęło. W rozwiązaniu tego zadania liczyło się zatem nie tylko nieszablonowe podejście do rozwiązania problemu ale również wzajemne słuchanie się, odpowiednia organizacja stanowiska pracy. Uczestnicy wykazali się także etycznym podejściem do zadania- nikt nie próbował odnaleźć w Internecie prawidłowej odpowiedzi. Zadanie bardzo się podobało i wywołało wiele pozytywnej dyskusji a jednocześnie było świetnym treningiem kompetencji transwersalnych
w tym krytycznego myślenia.





Podczas poszczególnych aktywności p. Wojciech Błaszczyk prezentował praktyczne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej. I tak podczas podziału uczestników na dwie grupy wykorzystał aplikację classroomscreen (https://classroomscreen.com/) . To narzędzie stanowiło również świetny "timer" podczas poszczególnych zadań.


Podsumowując pierwszy dzień szkolenia upłynął bardzo szybko i bardzo aktywnie.

piątek, 1 września 2023

Rejestracja na szkolenie

 Szanowni Państwo,

aby zarejestrować swój udział w szkoleniu proszę kliknąć w poniższy link, który prowadzi bezpośrednio do ankiety rejestracyjnej

LINK

Można również wykorzystać poniższy kod QR, który również prowadzi bezpośrednio do w/w ankiety.



W razie jakichkolwiek zapytań prosimy o kontakt mailowy ose2002opole@gmail.com

Drugi dzień szkolenia

 W drugim dniu Dyrektorzy Szkół Stowarzyszeniowych od rana mierzyli się z możliwościami sztucznej inteligencji. Poznawali możliwości AI oraz...