Scenariusz zajęć
Temat: Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce.
Grupa
wiekowa: klasa 3 szkoły podstawowej
Czas
trwania: 2 x 45 min
Cel
główny:
Zapoznanie uczniów z
polskimi tradycjami związanymi z Bożym Narodzeniem.
Cele szczegółowe:
●
Uczeń potrafi wymienić
najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe w Polsce.
●
Uczeń rozpoznaje przedmioty
związane z tematyką bożonarodzeniową.
●
Uczeń potrafi rozwiązać krzyżówkę
świąteczną z elementami polskiej tradycji.
●
Uczeń zna zasady gry memory i się
do nich stosuje.
●
Uczeń potrafi współpracować w
grupie.
●
Uczeń rozwija pamięć i
koncentrację.
Metody pracy:
●
rozmowa kierowana,
●
burza mózgów,
●
gra memory,
●
krzyżówka,
●
gry interaktywne.
Formy:
●
indywidualna,
●
w parach,
●
grupowa.
Materiały dydaktyczne:
●
zestaw kart memory z ilustracjami
i opisami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia (np. choinka, opłatek,
bombki, śpiewanie kolęd, gwiazda betlejemska, prezenty, anioły, Trzej
Królowie),
●
krzyżówka o tematyce
bożonarodzeniowej,
●
gry interaktywne podsumowujące
temat,
●
ilustracje przedmiotów związanych
z Bożym Narodzeniem.
Przebieg
zajęć:
- Wprowadzenie
Nauczyciel wita
uczniów. Zapoznaje ich z celem lekcji. Zadaje pytania dotyczące znanych przez
nich tradycji bożonarodzeniowych: Jakie
znacie tradycje związane z Bożym Narodzeniem? Jakie tradycje są kultywowane u
Was w domu? Nauczyciel pokazuje ilustracje związane ze świętami i omawia je
wspólnie z uczniami. (zał.1)
- Krzyżówka.
Nauczyciel rozdaje
dzieciom krzyżówki związane z Bożym Narodzeniem (zał. 2). Przypomina uczniom
jak powinni wpisywać hasła (pionowo i poziomo). Każdy uczeń samodzielnie
rozwiązuje krzyżówkę. Po wykonaniu dzieci wspólnie z nauczycielem weryfikują
wpisane hasła.
- Memory.
Nauczyciel przypomina
uczniom zasady gry w memory - Rozkładamy
karty obrazkiem do dołu. Nie podglądamy ich. Kolejno odkrywacie po dwie karty,
szukając pary. Jeśli nie traficie, zakrywacie karty z powrotem i druga osoba
robi tak samo. Gdy ktoś znajdzie parę zabiera ją. Każda para otrzymuje
zestaw kart (zał.3). Uczniowie rozpoczynają rozgrywkę.
- Gry interaktywne
Nauczyciel wyświetla
na tablicy gry interaktywne - linki poniżej. Uczniowie kolejno podchodzą do
tablicy i biorą w nich udział.
https://wordwall.net/pl/resource/82043887
https://wheelofnames.com/sbz-j35
- Podsumowanie
zajęć.
Nauczyciel zadaje
uczniom pytania dotyczące dzisiejszych zajęć: Jakie możecie wymienić tradycje bożonarodzeniowe? Które z nich
chcielibyście jeszcze dodać do swoich rodzinnych tradycji?
Załączniki:





Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.