niedziela, 17 listopada 2024

Scenariusz lekcji z języka polskiego

 

Scenariusz lekcji języka polskiego

napisany po szkoleniu: 15 – 16 XI 2024, Niwki

Opolski nauczyciel w dobie sztucznej inteligencji wyzwaniem przyszłości

 

Temat: Jak napisać dobre opowiadanie twórcze? – przypomnienie najważniejszych elementów tej formy wypowiedzi.

 

- wiek uczniów: 8 klasa szkoła podstawowa,

 

- zajęcia w pracowni komputerowej, 2 x 45 minut,

 

- cele lekcji: cel główny: rozwinięcie umiejętności pisarskich uczniów poprzez przypomnienie podstawowych elementów opowiadania oraz przygotowanie do tworzenia kolejnych własnych dłuższych form literackich na kolejnych zajęciach,

• cele szczegółowe:         - przypomnienie pojęcia opowiadania,

- wyróżnienie najważniejszych elementów opowiadania (czas, miejsce, dialog, monolog, retrospekcja, punkt kulminacyjny, puenta, elementy opisu, charakterystyki…)

- rozwijanie kreatywności i wyobraźni,

- budowanie zaufania do własnych możliwości twórczych,

- zwiększenie atrakcyjności procesu nauczania,

- rozwijanie krytycznego myślenia i odpowiedzialności podczas pracy ze „sztuczną inteligencją”,


Przebieg zajęć:

 

1.    Burza mózgów – przypomnienie najważniejszych elementów opowiadania.

 

2.    Rozdanie przez nauczyciela opowiadań pisanych przez uczniów na jednych z poprzednich zajęć – zapoznanie z oceną / oceną opisową.

 

3.    Odczytanie wybranych opowiadań przez chętnych uczniów – wspólne wskazywanie elementów opowiadania, które zostały uwzględnione.

 

4.    Ćwiczenia wykorzystujące technologie komunikacyjne (każde ćwiczenie prezentowane przez nauczyciela), skupienie się na treści generowanych tekstów:

 

Generowanie ilustracji (przez uczniów) do fragmentów opowiadań rozdanych przez nauczyciela, porównywanie ilustracji, dopisywanie kolejnych elementów (wykorzystanie technologii AI).

 

• Praca uczniów z wydrukowanymi fragmentami opowiadania (rozdane przez nauczyciela): „przeniesienie” tekstu do komputera – przepisanie tekstu / zamiana zdjęcia w tekst (wykorzystanie technologii AI).

 

• Praca z fragmentem opowiadania: skracanie tekstu / upraszczanie, streszczanie, rozbudowywanie, wzbogacanie opisu (dopisywanie przymiotników) lub (w zależności tekstu) dynamizowanie akcji (dopisywanie czasowników) itd. (wykorzystanie technologii AI).

 

• Tworzenie pytań „do sztucznej inteligencji” związanych z odczuciami, zachowaniami bohaterów omawianej lektury, zwrócenie uwagi na informacje błędne, nieprawdziwe.

 

5.    Posumowanie: rozdanie uczniom krzyżówki sprawdzającej znajomość pojęć związanych z opowiadaniem (wykorzystanie technologii AI).

 

Wyjaśnienie:

- wszystkie wypracowania są pisane przez uczniów na lekcji, nie ma więc ryzyka, że wygenerują opowiadania (wykorzystanie technologii AI),

- ćwiczenia z wykorzystaniem technologii AI mają pomóc uczniom w pracy z tekstem, jednocześnie uświadomić, że „sztuczna inteligencja” może podawać błędne informacje), skłonić do dyskusji na temat możliwości i zagrożeń,

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Drugi dzień szkolenia

 W drugim dniu Dyrektorzy Szkół Stowarzyszeniowych od rana mierzyli się z możliwościami sztucznej inteligencji. Poznawali możliwości AI oraz...